Świadectwo dopuszczenia CNBOP w oprawach oświetlenia awaryjnego

Co to jest CNBOP i w jakich sytuacjach jest wymagane? Jeżeli wymieniasz lub musisz zainstalować oprawy oświetlenia awaryjnego to ta informacja może Cie zainteresować.

Z dniem 2 czerwca 2011r. weszły w życie przepisy w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania, można się dowiedzieć, że na wykazie znalazły się znaki bezpieczeństwa i oświetlenie awaryjne (Dz. U. nr 85 z 2010 poz. 553 z dnia 27 kwietnia 2010).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. (Dz.U. nr 143 z 2007 poz.1002) jedynym podmiotem uprawnionym do wydawania dopuszczenia (certyfikatu) jest Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie (CNBOP).

Oznacza to, że każda instalowana oprawa awaryjna MUSI posiadać dopuszczenie CNBOP. Bez tego certyfikatu osoba uprawniona (najczęściej jest to Strażak) nie odbierze i nie podpisze odbioru instalacji awaryjnej w obiekcie.  Warto więc wybrać takie oprawy, które ten certyfikat posiadają. Niestety na rynku można jeszcze znaleźć takie oprawy awaryjne, które tego certyfikatu nie posiadają. Dlatego przed zakupem upewnij się czy wybrany przez Ciebie model oprawy, posiada certyfikat CNBOP z Józefowa.

Oprawy z certyfikatem CNBOP możesz kupić w wielu sklepie internetowym tutaj.

Posted on by admin in Oświetlenie, Przepisy i normy 3 Comments

3 Responses to Świadectwo dopuszczenia CNBOP w oprawach oświetlenia awaryjnego

 1. Pingback: Zarabiaj Przez Oszczędzanie » Blog Archive » Oświetlenie awaryjne również może być oszczędne

 2. krzysztof

  zamontowałem państwa oprawy czy moge od państwa uzyskac kopie takiego dokumnetu wymage odemnie tego straz pożarna

   
  • admin

   Proszę napisać jaki konkretnie model oprawy Pan zamontował. Prześlę wówczas certyfikat.

    

Add a Comment

WP-SpamFree by Pole Position Marketing